20 Temmuz 2016

Yenice Kupası

Türkiye’nin en iyi dağ bisiklet parkurlarına sahip olan Yenice ormanları, Türkiye’nin en iyi bisikletçilerin muhteşem performansına her yıl ev sahipliği yapıyor.

Alti kez düzenlenen  “Yenice Kupası” dağ bisikleti yarışının yedincisi bu yıl, 18 Ağustos 2017 Cuma günü Yenice Dağ Bisikleti Maratonu, 19 Ağustos 2017 Cumartesi günü Yazıköy de oluşturulan downhill parkurunda DH Yenice Kupası  aynı gün içinde Yenice ilçe merkezde “Sondan Kaçma” disiplini (Kriteryum) ve 20 Ağustos 2017 Pazar günü Seyir Tarası olimpik dağ bisikleti parkurunda düzenlenecektir.

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve UCI (Dünya Bisiklet Birliği) 2017 Faaliyet programına dahil edilen Yenice Dağ Bisikleti Kupası, Türkiye Bisiklet federasyonu yönetmelik ve talimatlarına göre, düzenlenecektir.

 

Program                                                                       :

18 Ağustos Cuma: MTB Maraton Yenice Yarışı,

Elit U23(Erkek – Bayan) ve Master +30, +40, +50
Start: Saat 09.00 – Seyirterası.

Parkur: Geçen yıl yapılan Türkiye Birinciliği parkuru.

Elit U23: 55 km erkekler, Master ve Bayanlar: 35 km

Not: Ayrıca bu startla birlikte Bisiklet Sevenler ve Tutkunları Derneği tarafından  “Serbest Kategori” yarışanlar için de start verilecektir. Start ücreti alınmayacaktır.

Bu yarışmacılar için 17 Ağustos saat 17.00’de Seyirterası’nda start numaraları verilecektir.

 

19 Ağustos Cumartesi: Downhill (Tepe inişi) Yarışı,
Tek kategori, lisanslı bisikletçiler.

Start: Saat 14.00 Yazıköy – Aslanbaşı Yolu.

Parkur: Özel hazırlanmış 605 m uzunluk, 113 m irtifa

Aynı gün saat 10.00 – 12.00 arası parkurda antrenman yapılması öngörülmüştür.

Bu yarışmanın start numaraları aynı gün, saat 09.00’dan itibaren Seyirterası’nda verilecektir.

 

Şehir içi Gösteri Yarışı
Tüm kategorilerden oluşacak ve 25 sporcu yarışacak.

Start: Saat 18.00 – Kaymakamlık Önü.
Parkur: Şehir içi.

Not: Bu yarışma öncesi aynı parkurda Okullar arası “Minikler” yarışması yapılacaktır.

Cross Country Yarışları teknik toplantısı Yenice Kaymakamlığı terasında saat 17.00’de yapılacaktır. Start numaraları dağıtımı saat 15.00’da başlayacaktır.

 

20 Ağustos Pazar: Cross Country Yarışları,

Start: U15 – U17 – Yıldız Bayan ve Master için saat 09.30,

Genç Erkekler ve Bayanlar UCI – XCO. C2 için saat 11.30,

Elit Erkekler ve Bayanlar UCI – XCO. C2 için saat 13.30, Seyirtarası.

Parkur: Seyirterası ve çevresi

Ödül Töreni: Tüm kategoriler için saat 15.30’da yapılacaktır.

*Tüm yarışma Kategorileri Bisiklet federasyonu 2017 vizeli Lisanslı sporcuların katılımına açık olup, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve UCI yarışma talimatlarına göre düzenlenecektir.

 

Sondan Kaçma Yarışı Nedir ?

Daha çok şov olarak yapılan ve seyirci yönünden büyük ilgi gören bisiklet yarışı disiplinidir. Velodrom veya kriteryum parkurlarında katılan sporcu sayısının bir fazlası tur sayısı olarak belirlenir. Her tur yapılan sprintlerde amaç; birinci olmak değil, sonuncu olmamaktır. Her tur sonuncu olan yarışmacı, yarışma dışına alınarak eleme usulü şeklinde yapılır. Son turda kalan iki bisikletçi ise yarışmacının neticesine göre sıralanır.

 

Konaklama:

Müsabakalara iştirak eden Sporcular için yenice Organizasyon komitesi tarafından  öğrenci yurdunda konaklama  imkanı, ayrıca bu süre içinde sporculara kahvaltı ve yemek hizmeti verilecektir.

Kendi imkanlarıyla otelde konaklamak isteyenler için, Albergo Butik Otel irtibat ve rezervasyon numarasından  0370 797 01 22 ulaşabilirler.

 

Ulaşım:

Ankara’dan ve İstanbul’dan Samsun-Karabük sapağı üzerinden yeniceye ulaşabilirler. İstanbul üzerinde gelenler yenice-Mengen-Devrek hattını da kullanabilirler. Ankara’dan ve İstanbul’dan saat başı otobüs seferleri vardır. Karabük-Yenice-Karabük hattında Minibüs seferleri yapılmaktadır

Araç çubuğuna atla