13 Şubat 2016

Yenice Ormanları

Doğal hayatı koruma Vakfı (WWF), 1999 yılında Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanını belirleyerek bunları “Avrupa Ormanları’nın Sıcak Noktaları “ olarak tanımladı. Karabük sınırları içinde Yenice ormanları, Türkiye’de bulunan bu dokuz sıcak noktadan biri.

Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan el değmemiş anıtsal ağaçları ve özgün ekosistemiyle bu doğa alanı, biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengin. Alanının güneye bakan yamaçlarında çam ve sandal, kuzeye bakan yamaçlarında ise kestane ve ıhlamur ağaçları yer alıyor.

Yenice Ormanları’nın en önemli bölümü, anıt ağaçların bulunduğu Tabiat Koruma Alanları (Çitdere, Kavaklı) ve arboretum (Gökpınar mevkii) sahası. Bu bakir orman dokusunda çok çeşitli ağaç türlerinin bir arada bulunması, bunların bazılarının dünyada ender görülen çap ve boya ulaşması, yaban hayatı çeşitliliği gibi faktörler, bölgedeki koruma çalışmalarının başlıca gerekçeleri arasında. Yemyeşil vadilerin, yalçın zirvelerin, suyun ve nemin yarattığı zengin bitki çeşitliliğinin yansıması olan anıt ağaçlar, bu doğa harikasının en değerli hazineleri.

Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı tarafından oluşturulan “Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları” projesi 2009 yılının Ekim ayında uygulamaya geçirildi; 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 396 kilometreye ulaşıyor. Yürüyüş parkurları günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoride toplandı. Parkurlar genellikle orman yolları ve patikalardan oluşuyor. Ayrıca 292 kilometrelik dağ bisikleti rotası mevcut.

Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları kitabı Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı. Bu kitaplarda Yenice ilçesi ve ormanlarla ilgili bilgilerin yanı sıra, rotaların detaylı anlatımlarını, GPS koordinatlarını ve ayrıntılı haritaları bulabilirsiniz.

Kitabı elektronik ortamda okumak veya bilgisayarınıza indirmek için buradan ulaşabilirsiniz. 

Yenice Ormanları çevresini 360 derece sanal tur olarak gezinmek istiyorsanız tıklayınız.

Araç çubuğuna atla